I Nykvarn.com finner du de flesta av Nykvarn kommuns företag direkt eller via länk.
Utflykt eller semester. Läs våra tips om aktiviteter, upplevelser och shopping.
Frågor som du inte finner svar på här är du välkommen sända direkt till Nykvarn.com
Lådbilar, Slottscafé, Grillkvällar, Ångtåg, Ångfartyg, Musik, Shopping, Mode, Inredning, Konstutställningar, Auktioner, Båtliv, Skogsliv, Bad, Hotell, Restaurang. Kontakta gärna Nykvarn.com för ytterligare information.
Lådbilslandet i Nykvarn – Ett Eldorado för motorburen ungdom mellan 3 och 9 år I Lådbilslandet kör du bil på riktigt. Bilarna har riktiga motorer och körs på asfalterade vägar i en uppbyggd miniatyrstad med broar, rondeller och vägkorsningar. Välkommen till Lådbilslandet. En heldag för familjen med aktiviteter och upplevelser för barn mellan 3 och 9 år. Prisvärda familjepaket med övernattning.
Taxinge slottscafé med slottsparker, badplats och små butiker
Vida känt som Kakslottet med ett brett utbud av hembakat, minst 65 sorter att välja mellan. Hit kan du ta dig med bil, buss, båt, Östra Södermanlands Järnväg med ångtåg på smalspårig järnväg eller med ångfartyret Mariefred. Taxinge slotts parker, den Engelska, Franska och Italienska bjuder alla på sina unika upplevelser. Pagoden som ligger i rak linje från slottet entré omsluts av en skir bokskog. Är värmen tryckande passa på att ta ett bad vid den barnvänliga badplatsen. Blir du shoppingsugen finns ett flertal små butiker med hantverk, mode och presenter inom området.
Östra Södermanlands Järnväg
Välkommen till Östra Södermanlands Järnväg. Museijärnvägen Mariefred – Läggesta – Taxinge
Res med äkta ångloksdragna tåg på dom smalaste spåren som funnits för allmän järnvägstrafik. Tågen går från Mariefred via Hjorthagen, Marielund, Läggesta, Hedlandet till Taxinge Näsby och åter mellan maj och september. Lok och vagnar är original från tiden 1890 – 1920. Ta med hela familjen och gör en unik resa. Känn doften av ångloksrök och få din gammeldags kartongbiljett klippt av konduktören.
Ångfartyget s/s MariefredUpplev en sjöresa på vackra Mälaren med ett över hundraårigt ångfartyg; en unik och exotisk utflykt med en koleldad ångbåt i reguljär trafik. Få städer och regioner i världen kan erbjuda något liknande. Målet är Mariefred med det historiska och berömda slottet Gripsholm. Ångfartyget Mariefred sattes i trafik år 1903 på traden Stockholm-Enhörna-Mariefred. På denna trad har hon seglat under samma namn, med få förändringar ombord och med samma ångmaskin alltsedan dess.
Mångfaldens Hus med matcafé och delibutik
Mångfaldens Hus – Tegelhuset
Tegelhuset är som alltid fyllt i två plan med inredning, möbler, textilier, konst och presenter.
Mångfaldens Hus Deli Shop
Välkommen till Deli Shop Mångfaldens Hus i Turinge. Vår deli avdelning är under ständig utveckling, där vi försöker hitta godbitar från världens alla hörn. Från fransk lemonad, kaffe från Eritrea till pasta från Italien och Äppelmust från Södertälje. Förutom ätbara varor har vi även fina förvaringsburkar, glasflaskor och en antikhörna.
Mångfaldens Hus – Matcafé
Mångfaldens Matcafé. Här på redaktionen för Nykvarn.com betraktar vi matcaféet som restaurang med vällagad mat som prisas i både media och av gäster. I denna separata byggnad finns förutom matcafé en välfylld Delishop samt kökstillbehör och inredningsdetaljer.
Mångfaldens Hus – Njuteriet
Njuteriet, beläget i och kring det varsamt renoverade gjuteriet. Under sommarsäsongen finner du mängder av inredningsdetaljer och växter till din trädgård eller för en Quick Fix av balkongen.
Välkommen till Closet & House i Nykvarns centrum
Välkommen till Closet & House. I vår livsstilsbutik finner du alltid något nytt för dig eller ditt hem. Vi förnyar ständigt vårt sortiment inom heminredning, presentartiklar, kläder, accessoarer, textilier och hudvård, alltid från noga utvalda leverantörer.
Varmt välkomna!
08-552 472 00
Välkommen till Bommersvik och Bommersvik Hotell
Våra hotellrum erbjuder naturen precis utanför ditt fönster och bara 40 minuter utanför Stockholm city. 20 minuter från Södertälje och 40 minuter från Nyköping vaknar du upp i en lugn, naturskön miljö med sjön några steg bort.
Vi har 179 sängplatser fördelade på familjerum, dubbelrum och enkelrum i olika standardklasser. Några av våra rum erbjuder balkong och sjöutsikt och vi har även stugor, privat hus och ställplatser för husbilar med elstolpar. Vill du ta med dig din hund eller katt på semestern så har vi vissa rum för det också.
Hos oss njuter du av god sömn, fantastisk mat, badstrand, bastu, gym och massor av aktiviteter att hitta på för hela familjen.
Bommersvik ställplatser för husbil och husvagn
Våra 6 ställplatser med el är väldigt populära under säsongen och många gäster väljer att stanna kvar fler dagar.
Bommersvik gränsar till milsvida skogs- och strövområden och hos oss finns mycket att hitta på! Spela biljard, tennis, boule, pingis, brännboll, kubb eller fotboll varma dagar. Egen badstrand, bastu med badbrygga och badklippor för badsugna och naturstig, bär- och svampskog och Sörmlandsleden i närheten för dig som älskar skog och vandring. Till barnen som vill sysselsättas inomhus finns lekrum och för hurtiga flera motionsspår och gym.
SÄSONGEN 2024
Säsong 15 maj -15 oktober*. Pris 350kr/natt
*med reservation för stängda dagar. Kontrollera tillgängligheten via receptionen innan ankomst.
Läs mer och boka på Bommersvik hemsida
Med husbil genom Nykvarn – Passa på att fylla kylskåpet.
ICA Nykvarn har allt för vardag och fest. Bekväm parkering och i centrum finns också apotek, post och systembolag.
Välkommen till ICA Supermarket Nykvarn i Nykvarns centrum.
Öppet vardagar 07.00 – 22.00.
Öppet helger 08.00 – 22.00.
Vardag eller fest? Vi har det du behöver.
I butiken fyller vi varje dag på med nya färskvaror, frukt och grönt, mejeriprodukter och annat gott som förgyller din matvardag.
DELI – CATERING – KÖK
Fisk och köttdisk. I vår charkavdelning hittar du ostar, salami och skinkor för picknick, mys eller fest. Vi ses i butiken!
Mat, menyer & middagstips!
Lättlagad och snabb vardagsmat eller en romantisk trerätters middag? Hos ICA hittar du goda och enkla recept på förrätter, varmrätter och desserter för alla måltider och tillfällen.
Välkommen in!
Robin, Johan och
ICA Anders Go&Gla
ICA Supermarket Nykvarn
Centrumvägen 18, 155 30 Nykvarn
08 55240570
Publicerad: 11 maj, 2016 12:30